Stamars
"Sveicam santehnikas pasaulē " tālr.:67520116 fakss:67840537
  LAT  ENG  RUS 
 
 
Atdzelžošanas iekartas

 

Dzelzs, mangāns un sērūdeņraža piemaisījumi ūdenī ir nopietna problēma kā saimniecības un dzeramā ūdens apgādē, tā arī ūdens sagatavošanā dažādiem ražošanas procesiem.

 
Dzelzs un mangāns – šo materiālu nogulsnes var sabojāt santehnikas ārējo izskatu un negatīvi ietekmēt ādu, gļotādu, aknas un nieres. Ar ūdeni kurā sastavā ir paaugstināts dzelzs saturs mazgājot baltu apģērbu, tas paliek dzeltens.
 
Ūdens filtrējoties caur filtrācijas vidi – oksidētāju, atbrīvojas no izšķīdināta sērūdeņraža ūdenī, dzelzs un mangāna (kuri pāriet uz neizšķīdināto formu un izkrīt nogulsnēs). Nogulsnes aizturas filtrācijas iebēruma slānī un pēc tam, reaģenerācijas procesā laikā izskalojās kanalizācijā. Pēc filtra filtrācijas materiāla, pildījuma resursa atstrādāšanās filtrācijas materiāls zaudē spēju absorbēt kaitīgās vielas. Tāpēc lai atjaunotu filtrācijas materiāla resursu ir nepieciešama reģenerācija ar uzirdināšanas metodi un permanganāta kālija šķidruma iesūkšanu filtrā.
 
Atdzelžošanas sistēmas var sadalīt uz diviem tipiem: periodiskās un nepārtrauktās darbības.
 
Periodiskās reģenerācijas gadījumā sistēmas skalošanās notiek naktī, kad nav plānots ūdens patēriņš. Filtrēšanas spējas atjaunošana notiek skalošanas laikā. Reģenerāciju biežums ir atkarīgs no kopējā dzelzs, mangāna un sērūdeņraža satura daudzuma, atdzelžošanas iebēruma daudzuma un ūdens patēriņa intensitātes. Reģenerācijas ilgums ir atkarīgs no individuāliem lietošanas apstākļiem un sistēmas konfigurācijas, tas var būt no 70 līdz 130 minūtēm.
 
Nepārtrauktas reģenerācijas gadījumā pirms filtra – atdzelžotāja ūdens padeves sistēmā tiek dozēts permanganāta kālija vai hlora un permanganāta kālija maisījums (atkarībā no maisījumu koncentrācijas un to kombinācijas). Pēc visu minēto oksidētāju ievešanas dzelzs, mangāns un sērūdeņradis oksidējas un izveido nešķīstošas nogulsnes, kuras tiek aizturētas filtrācijas iebērumā slānī. Filtrēšanas spējas reģenerācijai ir nepieciešama tikai skalošana. Reģenerācijas ilgums tiek saīsināts līdz 20-40 minūtēm. Pēc tādas darbības shēmas bieži Stradā rūpniecības tipa filtri.
 
Sūkņu jaudai un ūdens padeves maģistrāles caurlaides spējai ir jābūt spējīgai kompensēt skalošanas izdevumus. Ūdens trūkums skalošanas laikā var novest pie filtrācijas materiāla, pildījuma sagulsnēšanās un filta kvalitatīvas darbības traucējumiem.
  Periodiskas darbības atdzelžošanas iekārtas
Šajā gadījumā filtrācijas process periodiski mainās ar reģenerācijas procesu. Tādas sistēmas ir biežāk pielietojamas privātas ūdens apgādes sistēmās, vai nelielās ražotnēs ar nelielu ūdens patēriņa apjomu diennaktī, kur nav vajadzīgs nepārtrauks darbības režīms. Filtra reģenerācijas procesa laikā ūdens tiek padots bez attīrīšanas.
Tāda sistēma sastāv no tvertnes ar filtrācijas materiālu un atsevišķi stavošas tvertnes ar kālija permanganātu.
 
  Nepartrauktas darbības atdzelžošanas iekārtas
Šajā gadījumā sistēma dod iespēju gūt attīrīto ūdeni visu diennakti, bez reģenerācijas pārtraukumiem. Lai nodrošinātu ūdens padevi bez pārtraukumiem darba režīmā atrodas tikai viens filtrs, otrais tajā laikā atrodas reģenerācijas vai miega režīmā.
Tādas sistēmas biežāk pielieto rūpniecībā. Atdzelžošanas sistēma sastāv no divām tvertnēm ar filtrācijas materiālu un atsevišķi stavošas tvertnes ar kālija permanganātu.